Budha v Bratislave? Nie, ešte lepšie!

Autor: Pedro Oravec | 16.3.2017 o 18:05 | Karma článku: 11,21 | Prečítané:  7903x

V thajskom meste Ayutthaya majú chrám Wat Pha Mahathat, ktorý je známy okrem iného tým, že je tam figový strom, ktorý obrástol odrazenú hlavu Budhovej sochy. 

Či sa tam Budhovala hlava ocitla v dôsledku plienenia barmskými vojakmi, ktorí všetky Budhove sochy v meste zničili a poodrážali im hlavy, alebo iba náhodne, keď vypadla nejakému zlodejovi z rúk a zakotúľala sa pod strom, to sa dnes už asi nedozvieme. Príroda sa však postarala o to, že hlava Budhu sa nestratila v koreňoch stromu, ale koreňmi obrástla a zdvihla sa nad úroveň terénu. Vznikla tak pre turistov veľmi vďačná atrakcia, preto nie je jednoduché dostať sa k tejto Budhovej hlave tak, aby ste tam boli sami a spravili ste si s ňou dobrú fotku. Najmä v sezóne je to takmer nezvládnuteľná úloha. Inak pozor, vaša hlava by nemala byť vyššie ako Budhova, takže do pokľaku!

Ale dosť bolo exotiky. Máme my predsa na Slovensku, ba čo, priamo v Bratislave, podobných aktraktivít požehnane. Dokonca aj presne takých istých, či bárs aj lepších!

Napríklad také dlažobné kocky vrastené do koreňovej sústavy stromu na Vajnorskej ulici. Kam sa hrabe Budha so svojím vrastaním za niekoľko storočí, my to zvládame za niekoľko rokov či desaťročí. Nuž, nevyzerá to tak vábne a úpravne, ako v tej Ayutthayi, ale zato je to doma a poruke. Dlažobná kocka či kus betónu vrastený do koreňa stromu vhodne dopĺňa celkový kolorit rozmlátených obrubníkov zdeformovaných rastúcou koreňovou sústavou stromov nielen na Vajnorskej ulici, ale prakticky kdekoľvek v celom meste. Zájdite si napríklad na Vajnorskú, máte to, Bratislavčania, na skok. Rozhodne bližšie ako 9 hodín v lietadle do Bangkoku. Električka č. 2 a 4.

Kým je však kus betónu na Vajnorskej iba tak trochu úbohou imitáciou ayutthayského Budhu, na Trnavskej ulici sme posunuli umenie vrastania či prerastania na celkom nový, originálny "level". Bez akýchkoľvek nákladov (veď o to šlo!) sme dokázali skrížiť kandeláber so stromom či kríkom. Že to nie je možné? Tak sa pozrite na fotografie. Všeličo človek vo svete uvidí, toto som však nevidel nikde. Lokalizácia: Trnavská ulica, priamo pred športovou halou Pasienky. Kto neverí, nech tam beží. Vlastne, načo bežať. Takto je to tam už zo desať rokov a bude ďalších dvadsať. Ak nie viac.

 

... a tak si tu žijeme.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

AUTORSKÁ STRANA PETRA TKAČENKA

Tri mýty o brexite

Briti už si hrozienka vyberať nebudú.

Píše Vladimír Bednár

Potrebujeme 14 strojov. Ale najmä kvalitnú diskusiu

Vôbec nejde o počet stíhačiek. Ale o to, či obranu riadia kompetentní ľudia.


Už ste čítali?