Vie tu niekto, kto je Rudolf Kusý?

Autor: Pedro Oravec | 12.10.2017 o 18:05 | Karma článku: 10,88 | Prečítané:  9551x

V županskej kampani položil Kusý sám sebe filozofickú, ba priam metafyzickú otázku "Kto som v skutočnosti?" Skončilo sa to, samozrejme, banálnou samochválou. Takže, kto je Rudolf Kusý?

Kusý momentálne tancuje svoje predvolebné župné tančeky v nekonečnom projekte parku Jama. "Jama" po cyklistickom štadióne je tam však už od roku 2010, keď sa len blížili hokejové majstrovstvá. Jama tam bola sedem rokov, kým sa Kusému (starostom bol od roku 2010) podarilo aspoň začať stavať park. Je zrejmé, že ide o cieľavedome naplánovanú stavbu pred voľbami, aby mal na čom postaviť svoje župné PR. S trochou irónie treba iba dodať, že "park Jama" znie nielen duplicitne, ale aj defenzívne, a efektívnejší názov by bol povedzme Kusého sady.

Ja som však chcel o inom. O tom, čo sa starostovi neveľmi vydarilo.

A máme tu prvý highligt: Stanica Filiálka. Kusý sa bude iste vyhovárať, že pozemok Filiálky patrí Železniciam (či komu vlastne, už sa v tom poriadne nikto nevyzná) a mestská časť nemohla... Železnice sa však nevyjadrujú k ničomu a je im všetko absolútne ukradnuté (doslova). Opustená, zdevastovaná Filiálka a celá lokalita leží na území Nového Mesta, napriek tomu sa mestská časť iba donekonečna vyhovára, ale nič nerobí. Počas mnohých rokov Kusého služby vlasti sa tam nič nezmenilo a obrovský pozemok v širšom centre mesta slúžil počas jeho starostovania iba na cikanie a kakanie psíkov. A tak aj vyzerá. 

Bod dva, Trnavské mýto. Je to síce lokalita na hranici dvoch mestských častí, Nového mesta a Ružinova, a kompetencie sú tam šialene premiešané medzi mestské časti, magistrát (a dopravný podnik), ale predsa. V tej časti Trnavského mýta, ktorá je v správe Nového mesta, ide napríklad o nefunkčné eskalátory, dlhé roky neaktuálnu mapu, rozbitý chodník pred Istropolisom, urbanistické zločiny (búdy), neudržiavané kvetináče, chýbajúce stromy napr. pred tržnicou. Atď. Choďte sa tam pozrieť a skúste sa z tej lokality nepovracať. 

Po tretie, dolina Železnej studničky, Cesta mládeže. Niekoľko desaťročí môže niesť aj hrdý titul "dolina zrúcanín". Bez akéhokoľvek záujmu a najmä výsledkov, dlhodobo neriešené a nedoriešené zrúcaniny, skelety a ruiny. Rybárska reštaurácia, vozovňa autobusov, Snežienka... Kto by to bol povedal, lokalitka tiež v rukách Kusého.

Bod štyri, zúfalý neporiadok a chaos v okolí železničnej stanice Nové mesto. Nedoriešená konečná zastávka električky, neustály neporiadok na zastávke, za prístreškom MHD, v tráve... Bez záujmu a bez zmeny niekoľko rokov. Stále, kedykoľvek, v každom ročnom aj dennom období.

Po piate, úplne zdevastovaná a prakticky neprejazdná, ale pritom "Pekná" cesta v jej hornej časti, ako aj dlhodobo chýbajúci chodník okolo Peknej cesty, hoci presne v tej istej časti bola povolená výstavba bytov, farizejsky nazývaných apartmány. Zdá sa, že úlohou mestskej časti je iba podpora šialených developerov, ktorí stavajú byty bez základnej dopravnej infraštruktúry (chodníkov).

Bod šesť, chýbajúce stromy, napríklad na Vajnorskej ulici. Len medzi Trnavským mýtom a Bajkalskou ulicou ich chýba minimálne desať. Podobne chýbajúce stromy na Šancovej ulici (aj v tej časti, ktorá je v Novom meste). Niečo mesto v roku 2016 zasadilo, ale podľa akého kľúča sa vyberalo, to vie iba Pánboh, Ivo a možno Kusý. Nikto iný.

Kauza sedem, keď už sme pri tej Vajnorskej, zúfalo rozmlátené obrubníky chodníkov a okolo stromov, desiatky rokov neriešený problém nielen v mestskej časti Nové mesto, ale prakticky v celej Bratislave. Akoby to nikto nevidel, a ak aj vidí, tak je mu to šumafuk. Vrátane Kusého.

Po ôsme, ... ale však stačilo. Trend aj schopnosti starostu Kusého sú zrejmé. Mimochodom, je len symbolické, že ZH, azda najväčšia dobrovoľnícka aktivita za poriadok v meste, vznikla prakticky priamo pod oknami Kusého kancelárie. Údržbu a upratovanie mestskej časti, čo je psia povinnosť pána Dokonalého, musia robiť za neho dobrovoľníci. Prípadne si na to Kusý založí vlastnú dobrovoľnícku úderku a vyzve na subotnik. Keby to nebolo do plaču, bolo by to na smiech.

rozhovore v novembri 2014 Kusý povedal: "Možno som jediný kandidát na starostu, ale ani v tejto kampani ani v predchádzajúcich, som nikdy žiaden bilboard nemal. Dosť mi prekáža, že sú všade a povedal som si, že ak nie som schopný zmeniť systém, tak ho aspoň nebudem podporovať. Mnohí rozprávajú o vizuálnom smogu a potom mestskú časť oblepia desiatkami svojich bilboardov." Od jari do jesene 2017 oblepil Kusý svojimi bilbordmi nielen celú Bratislavu, ale celý BSK. Vodu kázal, víno pil.

Aby som odpovedal na otázku v nadpise: neviem, kto je Rudolf Kusý, ale jeho príbeh je príbehom zlyhaní, sklamaní a pokrytectva. Ja ho určite voliť nebudem.

 
Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ROZHOVOR S DAVIDOM ENGELSOM - FÓRUM

Belgický historik: Čaká nás čo Rimanov v prvom storočí pred Kristom

K vláde majú prísť autoritárske režimy.

TECH

Chobotniciam dali extázu a sledovali ich správanie

Chobnotnice a ľudí spája chémia v mozgu.


Už ste čítali?