reklama

Nemusím

Nemám na to dôkaz, ale som presvedčený, že nemusím (niekoho/niečo) k nám, podobne ako nerieš, dorazilo ako povodeň, teda nezadržateľne a fatálne, z češtiny. Z bratského jazyka sme ho prebrali, ako sa hovorí, kompletne aj s chlpmi.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (2)

Najnovší Slovník súčasného slovenského jazyka vzal nemusím vo význame "nemám rád" na milosť a uvádza ho ako hovorové slovo, hoci predchádzajúce akademické slovníky ho nezachytávali ani len ako slangové. Nuž, vývoj je jasný, všeobecné akceptovanie vnímania a zaradenia množstva slov, medzi nimi aj nemusím, pôvodne hodnotených ako subštandardných, slangových alebo nesprávnych, do sféry spisovného jazyka. Dúfajme, že Akadémia vie, čo robí.

Hoci je možné hľadať namiesto nemusím rad iných, vhodnejších slov (nepáči sa mi, nebaví ma, neznášam, nestojím o, odmietam, bridí sa mi), vo väčšine výpovedí je možné nemusím dostatočne výstižne nahradiť slovami „nemám rád“ alebo iba jednoducho „nechcem“.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Mnoho slov bolo napísaných o vzniku nemusím. Ide pôvodne o modálne sloveso, ktoré by malo stáť vo vyjadrení spolu s neurčitkom plnovýznamového slovesa. Ak tam takého slovesa niet, máme tu elipsu, teda vypustenie plnovýznamového slovesa. Z musím sa tak v zápornej forme nemusím stáva pomaly, ale isto plnovýznamové sloveso.

Ako to však celé vzniklo? Ako pri mnohých slangových slovách, dôvodom bola snaha o odlíšenie, originalitu, atraktívnosť, protest proti konvencii a uniformite. Ak po niečom túžim, tak poviem, že to chcem. Chcem niečo mať z môjho (egoistického) hľadiska znamená, že to mať musím. Musím, pretože chcem. Analogicky, ak nechcem niečo mať, tak to nemusím mať. Potom stačí už iba vypustiť plnovýznamové sloveso. Jednoducho nechcem (mať, vidieť, počúvať...), teda nemusím.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Nemusím obsahuje v sebe (ako slang všeobecne) určitú mieru neurčitosti, ktorá hovoriacemu vyhovuje. Práve preto toto slovo aj používa. Nemusím umožňuje hovoriacemu ponechať si možnosť voľby v celom rozsahu možností od miernej nechuti až po vyjadrenie dôrazného odmietnutia a averzie voči niečomu alebo niekomu, a to podľa vývoja ďalších udalostí. Nemusím umožňuje ostať tak akosi emocionálne nad vecou. Keby bolo treba, tak sa hovoriaci môže prikloniť k alternatíve zdôraznenia odporu („jasné, neznášam to/ho!“), ale aj k alternatíve umierneného postoja („dnes na to/ho nemám chuť“ alebo „mne sa to/on nepáči, ale nehovorím nutne, že je to zle/že je zlý“). Ideálne slovo pre zložitú, nejednoznačnú a komplexnú dobu. Preto sme si na nemusím museli zvyknúť, aj keď ja osobne takýto spôsob vyjadrovania nemusím.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Nemusím je podobne ako nerieš inflačným slovom so silnou tendenciou k ošúchanosti. Už pár rokov je nemusím/nemusíme jednou zo základných zložiek hovorovej reči, bulváru a dnes už aj mienkotvorných médií, publicistiky, beletrie a pomaly aj odbornej literatúry. Tam, kde sa nemusím stáva len myšlienkovou protézou, kde je iba dôsledkom pohodlnosti, lenivosti či neschopnosti hľadať a nachádzať vhodnejšie a priliehavejšie slová, tam nemusím paradoxne upadá do odmietanej konvencie a uniformity.

A na záver obrázok takmer úplne od veci s krátkou lekciou z cudzieho jazyka.
A na záver obrázok takmer úplne od veci s krátkou lekciou z cudzieho jazyka. 
Pedro Oravec

Pedro Oravec

Bloger 
  • Počet článkov:  197
  •  | 
  • Páči sa:  22x

Zaujíma ma dianie v politike a udalosti na komunálnej úrovni (mesto, kraj). Cestovanie, turistika, bicyklovanie, čítanie, písanie sú činnosti, ktorými trávim voľný čas. Zoznam autorových rubrík:  JazykBratislavaVzťahyPolitika

Prémioví blogeri

Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

750 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

19 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu