Nerieš

Autor: Pedro Oravec | 5.5.2017 o 18:05 | Karma článku: 3,22 | Prečítané:  928x

Použitie riešiť-neriešiť, podobne ako slova nemusím, si vyžaduje tú najväčšiu opatrnosť. S neriešením preto ako so šafranom, prosím!

Keď Eva Holubová v roku 1997 niekoľkokrát zopakovala vo filme Knoflíkáři slová scenáristu Petra Zelenku „To neřeš!“, spustila tým lavínu tohto originálneho českého a následne aj slovenského inflačného slova s nábehom k fluskulóznosti. Pomaly dvadsať rokov po filme je slovo neriešiť a neskôr aj riešiť stále jedným zo základných kameňov hovorového jazyka v oboch republikách, českého a slovenského bulváru a napokon aj celej oficiálnej a oficióznej scény od tzv. serióznych médií až po najvyššiu politiku.

Použitie riešiť-neriešiť, podobne ako slova nemusím, si vyžaduje tú najväčšiu opatrnosť. Ak si hovoriaci v reči uvedomuje jeho funkciu, jeho značnú mieru hovorovosti, vysokú mieru ironického prístupu, značnú dávku humoru a mierne jarmočnú príchuť, tam, kde si dokáže udržať odstup od tohto slova, kde si dokáže vedome uťahovať sám zo seba a tak trošku používať riadenú švejkovinu, tak do takejto reči slovo patrí a môže patriť.

Tam, kde sa riešiť-neriešiť stáva len myšlienkovou barličkou, prekrytím neschopnosti hľadať a najmä nachádzať vhodnejšie a priliehavejšie slová, tam, kde je jeho použitie iba vykradnutím jazyka ulice bez štipky irónie a sebairónie, tam nemá čo robiť.

Hoci je možné hľadať namiesto „to neriešim“ rad iných, vhodnejších slov (nezaujíma ma to, neprekáža mi to, nestarám sa o to, kašlem na to, je mi to jedno/fuk, nerozumiem tomu, je to príliš zložité), vo väčšine výpovedí je možné riešiť-neriešiť elegantne a dostatočne výstižne nahradiť slovami „zaoberám sa - nezaoberám sa“, prípadne „zapodievam sa - nezapodievam sa“.

neriešením teda ako so šafranom, prosím!

A ešte tu máme slovné karcinómy „poriešiť“ a „preriešiť“. Majú vraj v administratívno-politickom žargóne význam „úplne vyriešiť“. No, ja neviem. Slová s predponou vy- mávajú aj význam „urobiť niečo poriadne, úspešne niečo dokončiť“, kým slová s predponou po- mávajú často aj význam „poriadne niečo dobabrať“. Rozdiel medzi slovami vyriešiť a poriešiť je podľa mňa skôr asi ako medzi slovami vysr... sa a posr... sa. 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Kiska je bližšie k tomu, že bude vyberať zo straníkov aj šéfa Ústavného súdu

Prezident v najbližších mesiacoch obmení celý Ústavný súd. Súčasné dianie by malo byť podľa odborníkov mementom, čo by sa nemalo opakovať.

SVET

Ak zomriem, viete, kto ma zabil, hovorí Saakašvili

Na nový majdan to zatiaľ nevyzerá.


Už ste čítali?