Prečo sú bratislavské ulice špinavé: chodníková (tele)novela

Autor: Pedro Oravec | 10.3.2019 o 17:29 | Karma článku: 10,02 | Prečítané:  9835x

Neporiadok na bratislavských chodníkoch je (po novom) maslo na ctenej hlave magistrátu, primátora, mestských častí a ich starostov.

Na otázku položenú v titulku som tu pred rokom dvoch blogoch prišiel k odpovedi, že podľa § 9 ods. 2 zákona č. 135/1961 Zb. o pozemných komunikáciách (cestný zákon) za čistenie chodníkov zodpovedal (do mája 2018) vlastník, správca alebo užívateľ priľahlej nehnuteľnosti. 

Pred vyše rokom som napísal: "... ak sa budete brodiť špinou na nejakom bratislavskom chodníku, napríklad práve pred domom, v ktorom bývate, odpustite si nadávanie na magistrát alebo na mestskú časť. Čistiť chodník nie je ich povinnosť a nebudú to ani robiť. Neporiadok na bratislavských chodníkoch je maslo na ctenej hlave obyvateľov mesta".

Z informácií poskytnutých pred rokom magistrátom a mestskými časťami vyplynulo, že magistrát ani mestské časti prakticky neporiadok a špinu na chodníkoch vôbec neriešia. Moja odpoveď na otázku, prečo to nerobia, znela "neviem". Impotencia, bezzubosť, alibizmus? Neviem.

Problém s ustanovením zákona o čistení chodníkov som zhrnul okrem iného tak, že zákon, ktorý ukladá povinnosti občanom na cudzom majetku, je diskutabilný a zrejme protiústavný.

To všetko už dnes neplatí, pretože v marci 2018 parlament prijal zákon o prevádzke vozidiel v cestnej premávke, ktorý nepriamo novelizuje aj § 9 odsek 2 zákona o pozemných komunikáciách. Z neho vyplýva, že "závady v schodnosti miestnych komunikácií určených pre chodcov alebo v schodnosti chodníkov sú bez prieťahov povinní odstraňovať správcovia miestnych komunikácií“. Zároveň bol vypustený odsek 3 tohto § 9, podľa ktorého bolo v kompetencii obce upraviť rozsah povinností s prihliadnutím na miestne pomery.

Hoci táto tzv. chodníková novela je účinná už od mája 2018, obce a mestá sa zobudili až vtedy, keď začalo snežiť, a kričali (tak Nesrovnal ako Vallo), že na čistenie chodníkov nemajú peniaze. Je smutné, že v súvislosti s chodníkovou novelou sa v samospráve a následne v médiách riešilo zásadne a vždy iba odpratávanie snehu. Zmena zákona sa týka chodníkov počas celého roka, teda nielen odpratávania snehu, ľadu a pod, ale čistenia chodníkov počas celého roka. Veď chodníky niekto musí alebo by aspoň mal (?) zametať a čistiť aj vtedy, keď nesneží. Či nie? 

K tomu napríklad rozhodnutie Ústavného súdu SR č. 40/2015, z ktorého citujem: 
"...zaväzuje majiteľov alebo správcov nehnuteľností susediacich s chodníkmi (t. j. s majetkom obce) čistiť a udržiavať tieto chodníky schodné a ktorí tak majú konať bez zbytočného odkladu a zakaždým, pokiaľ je ich schodnosť zhoršená znečistením, poľadovicou alebo snehom - teda celoročne..." 
"...udržiavať schodnosť chodníka (vyplýva to z dikcie ustanovenia „znečistením, poľadovicou alebo snehom“, nakoľko poľadovica a sneh sa síce môže vyskytnúť iba v zimnom období, no znečistenie sa môže vyskytnúť kedykoľvek)...." 
"...Povinnosť zabezpečovať priechodnosť chodníkov sa nevzťahuje iba na odpratávanie snehu a námrazy v zimnom období, ale platí všeobecne, vzťahuje sa aj na odstraňovanie iných nečistôt (ovocných šupiek a podobne)..." 

Takže, aktuálny záver platný pre začiatok roka 2019 znie:

Ak sa budete brodiť špinou na nejakom bratislavskom chodníku, napríklad práve pred domom, v ktorom bývate, pokojne nadávajte na magistrát alebo na mestskú časť. Čistiť chodník je ich výlučná povinnosť a zo zákona sú povinní to robiť. Neporiadok na bratislavských chodníkoch je maslo na ctenej hlave magistrátu, primátora, mestských častí a ich starostov.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Nežná revolúcia

Edward Nowak: Všetko, čo sa nám podarilo dosiahnuť, je zničené. PiS ruinuje túto zem

PiS by si dnes za okrúhly stôl s nami nesadli.

Cesta pri Nitre je po nehode stále uzavretá, polícia začala stíhanie

Nehodu neprežilo dvanásť ľudí z Kolíňan a Jelenca.

Z justície odchádza prvá sudkyňa pre Kočnerovu Threemu

Rozhodovala v Kočnerovej kauze Technopol Servis.


Už ste čítali?