Prečo sú bratislavské ulice špinavé: chodníková (tele)novela

Autor: Pedro Oravec | 10.3.2019 o 17:29 | Karma článku: 10,02 | Prečítané:  9829x

Neporiadok na bratislavských chodníkoch je (po novom) maslo na ctenej hlave magistrátu, primátora, mestských častí a ich starostov.

Na otázku položenú v titulku som tu pred rokom dvoch blogoch prišiel k odpovedi, že podľa § 9 ods. 2 zákona č. 135/1961 Zb. o pozemných komunikáciách (cestný zákon) za čistenie chodníkov zodpovedal (do mája 2018) vlastník, správca alebo užívateľ priľahlej nehnuteľnosti. 

Pred vyše rokom som napísal: "... ak sa budete brodiť špinou na nejakom bratislavskom chodníku, napríklad práve pred domom, v ktorom bývate, odpustite si nadávanie na magistrát alebo na mestskú časť. Čistiť chodník nie je ich povinnosť a nebudú to ani robiť. Neporiadok na bratislavských chodníkoch je maslo na ctenej hlave obyvateľov mesta".

Z informácií poskytnutých pred rokom magistrátom a mestskými časťami vyplynulo, že magistrát ani mestské časti prakticky neporiadok a špinu na chodníkoch vôbec neriešia. Moja odpoveď na otázku, prečo to nerobia, znela "neviem". Impotencia, bezzubosť, alibizmus? Neviem.

Problém s ustanovením zákona o čistení chodníkov som zhrnul okrem iného tak, že zákon, ktorý ukladá povinnosti občanom na cudzom majetku, je diskutabilný a zrejme protiústavný.

To všetko už dnes neplatí, pretože v marci 2018 parlament prijal zákon o prevádzke vozidiel v cestnej premávke, ktorý nepriamo novelizuje aj § 9 odsek 2 zákona o pozemných komunikáciách. Z neho vyplýva, že "závady v schodnosti miestnych komunikácií určených pre chodcov alebo v schodnosti chodníkov sú bez prieťahov povinní odstraňovať správcovia miestnych komunikácií“. Zároveň bol vypustený odsek 3 tohto § 9, podľa ktorého bolo v kompetencii obce upraviť rozsah povinností s prihliadnutím na miestne pomery.

Hoci táto tzv. chodníková novela je účinná už od mája 2018, obce a mestá sa zobudili až vtedy, keď začalo snežiť, a kričali (tak Nesrovnal ako Vallo), že na čistenie chodníkov nemajú peniaze. Je smutné, že v súvislosti s chodníkovou novelou sa v samospráve a následne v médiách riešilo zásadne a vždy iba odpratávanie snehu. Zmena zákona sa týka chodníkov počas celého roka, teda nielen odpratávania snehu, ľadu a pod, ale čistenia chodníkov počas celého roka. Veď chodníky niekto musí alebo by aspoň mal (?) zametať a čistiť aj vtedy, keď nesneží. Či nie? 

K tomu napríklad rozhodnutie Ústavného súdu SR č. 40/2015, z ktorého citujem: 
"...zaväzuje majiteľov alebo správcov nehnuteľností susediacich s chodníkmi (t. j. s majetkom obce) čistiť a udržiavať tieto chodníky schodné a ktorí tak majú konať bez zbytočného odkladu a zakaždým, pokiaľ je ich schodnosť zhoršená znečistením, poľadovicou alebo snehom - teda celoročne..." 
"...udržiavať schodnosť chodníka (vyplýva to z dikcie ustanovenia „znečistením, poľadovicou alebo snehom“, nakoľko poľadovica a sneh sa síce môže vyskytnúť iba v zimnom období, no znečistenie sa môže vyskytnúť kedykoľvek)...." 
"...Povinnosť zabezpečovať priechodnosť chodníkov sa nevzťahuje iba na odpratávanie snehu a námrazy v zimnom období, ale platí všeobecne, vzťahuje sa aj na odstraňovanie iných nečistôt (ovocných šupiek a podobne)..." 

Takže, aktuálny záver platný pre začiatok roka 2019 znie:

Ak sa budete brodiť špinou na nejakom bratislavskom chodníku, napríklad práve pred domom, v ktorom bývate, pokojne nadávajte na magistrát alebo na mestskú časť. Čistiť chodník je ich výlučná povinnosť a zo zákona sú povinní to robiť. Neporiadok na bratislavských chodníkoch je maslo na ctenej hlave magistrátu, primátora, mestských častí a ich starostov.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Dobré ráno

Dobré ráno: Koho a prečo si Trnka tajne nahrával na prokuratúre?

Informáciu potvrdil aj Daniel Lipšic.

Stĺpček Petra Schutza

To, že SDKÚ bránila Bubeníkovú, je ďalší kamienok do obrazu skazenosti strany

Správanie Mikloša nie je vierohodné.


Už ste čítali?