Nepríčetné dominanty

Autor: Pedro Oravec | 17.1.2020 o 17:49 | Karma článku: 2,08 | Prečítané:  646x

Primátor Vallo v takom kortešačkovom pamflete Plán Bratislava napísal (resp. podpísal) napríklad aj toto:

„Chceme, aby Bratislava bola mestom mnohých kultúr so silnou identitou, ktoré si váži a ďalej rozvíja svoju kultúrnu rôznorodosť, mestom, v ktorom je kultúra súčasťou všetkých oblastí a politík, ktoré tvoria mestský organizmus (nielen sektorovou politikou), mestom so silnou stredoeurópskou kultúrnou identitou, mestom, ktoré naplno využíva svoj kultúrny potenciál, mestom, v ktorom sú kultúrne aktivity prezentované a dostupné všetkým obyvateľom a v ktorom je kultúra súčasťou DNA mesta." 

Tak sa poďme pozrieť len na takú banalitu, ktorú vidno na pamiatkach bez veľkého úsilia, ale ktorá zároveň jasne dokumentuje vzťah mesta k nim: osvetlenie pomníkov, pamätníkov a iných pamätihodností v Bratislave.

Bez veľkých rečí, vyzerá to takto:

 

Krátko zhrniem: Slovák, Čech, Maďar, Bulhar, ... komunista, nacionalista, partizán, kozmopolita, liberál, demokrat..., všetko jedno. Nesvietime. Odkaz samosprávy Bratislavy: kašleme na vás, ste pre nás nuly.

Mimochodom, rovnako to platí napríklad aj pre veže, brány, múzeá, kostoly...

Ako-tak je nasvietený Hrad, Slavín, Stará radnica, trochu aj Primaciálny palác a ešte pár stavieb, ale zvyšok sa topí v tme. Takže tak, pán primátor, reči sa vravia a chlieb sa je. Toto nie je náhodná chyba, toto je systémová ľahostajnosť a ignorácia. Tak voči pamiatkam, pamätníkom a pomníkom, ako aj voči osobnostiam a udalostiam, ktoré pripomínajú. 

(Pozn.: Fotografované v decembri 2019/januári 2020 vo večerných hodinách.)

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Dobré ráno

Dobré ráno: Nie či, ale kedy bude koronavírus na Slovensku

Otázky a odpovede o novej nákaze.

Stĺpček šéfredaktorky Beaty Balogovej

Kto vytvoril podmienky pre mafiánsky únos štátu? Pochopili sme?

Väčšina pozná odpoveď na tieto otázky.


Už ste čítali?